Skocz do zawartości

Welcome to Zombie Zone Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Maski, półmaski, aparaty tlenowe.

31 odpowiedzi w tym temacie

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska
Witam w temacie. Każdy ZOMBIEHUNTER musi mieć coś co ochroni go przed wdychaniem zakażonego powietrza. Ja z racji zamiłowania do starych NIEMARKOWYCH rzeczy nabyłem dwie zwyczajne "gumy" MC-1 widoczne na foto:
Dołączona grafika

W każdym komplecie mam dwa filtry ale po terminie, jednak zastosowany w masce gwint 40 X 4 jest tożsamy z obecnymi gwintami 40 X 1/7" więc w każdym sklepie P-Poż itp. zawierającym akcesoria BHP dostanę nowy filtr lub filtropochłaniacz. Za widoczny na foto komplet dałem śmieszne piniondze (całe 8 PLN :lol: ) Ubolewam jedynie nad tą nieszczęsną kieszenią w torbie - jak widać browar się ledwo mieści i kieszonki nie da się dopiąć na guzik :evil: Żona musi to przerobić :mrgreen:

Maska (taka czy siaka) ma chronić przed szkodliwymi pyłami i aerozolami (wirusy i bakterie rozpylone w powietrzu) ale także przed środkami chemicznymi (opryskami terenów skażonych bilologicznie), oparami benzyn, cyjanowodorem i tlenkiem węgla (może trzeba będzie się przedzierać przez spalone miasta i inne zgliszcza). Dobry filtropochłaniacz mona kupić już w cenie około 120 PLN i będzie uniwersalny czyli ochroni nas przed większością skażeń. jeden komplet trzymam w domu, drugi zaś wożę w samochodzie :mrgreen:

Mile widziane uzupełnienie tematu o Waszą wiedzę i fotki posiadanych przez Was sprzętów ;) Pozdrawiam.
"Nie ma takiej choroby, której nie dało by się wyleczyć za pomocą 30.06" E.Hemingway

javelin

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 255 postów
Amerykańska M40, kupiona do rekonstrukcji, więc póki co nie kupowałem nowego filtropochłaniacza, ale może kiedyś, jak będzie nadmiar kasy? :P

Dołączona grafika

Jak widać torba dużo lepiej przemyślana niż u Ciebie:

Dołączona grafika

:lol:

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska
O rzesz Ty.... :twisted: :lol:

Trzy browce elegancko upchane w oddzielnych kieszeniach a u mnie nawet jeden nie włazi :(

A tak serio to fajny sprzęt :D Podchodzą Ci do niej tradycyjne filtry na gwint 4 X 1/7" :?:
"Nie ma takiej choroby, której nie dało by się wyleczyć za pomocą 30.06" E.Hemingway

javelin

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 255 postów
Cholercia, jai to dokładnie gwint to Ci nie powiem...l Standardowy NATOwski 40mm.

http://www.approvedg...m/3m-fr-m40.htm

I przypadkiem zobaczyłem teraz, ze nawet oprawki na wkładki korekcyjne są do tych masek :)

Cytat

O rzesz Ty.... :twisted: :lol:

Trzy browce elegancko upchane w oddzielnych kieszeniach a u mnie nawet jeden nie włazi :(

Ba - nie wspominając o zaworku/smoczku. Wiec w razie "W" przelać browarek do manierki i można pić w masce :P

Tam mi się przypomniało - gdzieś w szufladzie leży jeszcze polska MP4.

EDIT:

https://www.mainemilitary.com/productca ... oduct=2351

Hmmm, 3 filtropochłaniacze za 15$... Co prawda bez gwarancji, ale hermetycznie zapakowane, a prawdopodobieństwo konieczności ich użycia jest na tyle niskie, ze można zaryzykować :P

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska
No to masz gwint ten co ja (40 X 4) i to jest to samo co dalej produkowane 4 X 1/7" więc w Polsce bez problemu dostaniesz sprawny, nowy z gwarancją na 10 lat pochlaniacz.
Tu mają te poniższe http://www.marketbhp.pl/of_oddech.html

Np. do CO tylko rure trzeba zakręcić (jak w słoniu):
Dołączona grafika

Lub ten - uniwersalny P 21/1 W:
Dołączona grafika

Albo jak kto woli zagranicznych firm MSA AUER lub DRAGER:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Te z demobilu stare trzeba wywalić bo tam w niektórych był azbest (ponoć) :| Jak już mieć to coś nowego i sprawnego.

Locke108

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • LocationStalowa Wola
Ja też mam maske MC-1+ 2 filtro-pochłaniacze, ale planuje jakiś zakup takiego sprawnego nowego pochłaniacza lub w ogóle całej maski np MP5

LARPAK

Zombie Hunter

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3077 postów
Posiadam maskę MP5 i zwróć uwagę przy zakupie, że tam rozmiary idą odwrotnie jak w masce MP4. Rozmiar 1 jest największy, zaś rozmiar 4 najmniejszy. A w przypadku masek MP4 rozmiar 1 był najmniejszy, a rozmiar 3 największy.

Locke108

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • LocationStalowa Wola
posiadasz.. a jak z dopasowaniem tych rozmiarów i dostępnością pochłaniaczy?? Poza tym dzięki za info na pewno się przyda:)

LARPAK

Zombie Hunter

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3077 postów
Ja swoją "dorwałem" z filtropochłaniaczem - cała maska raz rozpakowana do przymiarki tylko była wcześniej.
I zbytnio się nie dowiadywałem jak z nowymi czy też zamiennikami.
Leży sobie na szafie w torbie i czeka na "lepsze" jutro.
Rozmiarówkę wrzucę jak wrócę na weekend do domu oraz jak znajdę chwilę czasu to fotki.

Jak na mnie to pasuje rozmiar 4 MP5 i rozmiar 1 MP4 - wtedy przy dociągnięciu pasków nagłownych maska jest szczelna i nic się nie przedostaje.

EDIT:
Tak w ogóle mankamentem maski MP5 moim zdaniem jest właśnie sam filtropochłaniacz.
Wiadomo jak większość takich filtrów ma on otwór wlotowy z przodu i jakiekolwiek jego zatkanie/zapchanie etc. powoduje, że w masce zaczynasz się dusić, a padając w błoto o to nie trudno.

Kałasznikow

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • LocationWarszawa
Słyszałem kiedyś pewną historię z pochłaniaczem w roli głównej:
W jakiejś kopalni czy coś wybuchł alarm.Pracownicy wzieli maski p.gaz,i jeden z nich chciał swoją zerwać,a wokoło były trujące opary czy coś.Zmarł,bo koledzy zacisnęli mu maskę,a jego pochłaniacz był przeterminowany.
Zapraszam do czytania mojego opowiadania pt."Ostatni Żywi" w dziale "Książki".

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska

Kałasznikow napisał:

Zmarł,bo koledzy zacisnęli mu maskę,a jego pochłaniacz był przeterminowany.

Kałasznikow idealnie zobrazował że jak już mieć w domu (aucie) maskę to SPRAWNĄ :!: A nie ot tak - dla picu. Myślę że przez wydatek rzędu 60 - 120 PLN raz na 10 lat - bo tyle gwarancji mają filtropochłaniacze - nie zbankrutujemy, a wzamian będziemy mieć sprawny i gotowy do użycia sprzęt. :mrgreen:

Wilq

Świeżak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Ciekawy temat, aż sam bym sobie jakąś sprawił, ale tak sobie myśle, w jakich realnych sytuacjach mogła by się taka maska przydać? Czy ona chroni układ oddechowy podczas pożaru na przykład?

I jak myslicie, czy np taka MP4, stan magazynowy, do dostania na alegro razem z filtrami za ok 30 zł jest w pełni sprawna i użyteczna?

javelin

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 255 postów
Do ochrony przed tlenkiem węgla sa inne, specjalne filtry. Mp4 z allegro na pewno będzie lepsza niż nic, ale wartość jej filtrów może już być znikoma. Ja swoją MP4 kupiłem jakoś 8 lat temu na allegro własnie, za jakieś grosze rzedu 15zł. Miała założóne jakieś stare filtry plus w paczce były dodatkowe - w fabrycznym hermetycznym opakowaniu. też miały juz parę latek, na bank po terminie były, ale założyłem je w miejsce starych, jakieś 2 lata później testowałem na gazie łzawiącym - działały :)

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska

Wilq napisał:

Ciekawy temat, aż sam bym sobie jakąś sprawił, ale tak sobie myśle, w jakich realnych sytuacjach mogła by się taka maska przydać? Czy ona chroni układ oddechowy podczas pożaru na przykład?

Jak najbardziej tak, z tym że potrzebujesz NOWEGO (nieprzeterminowanego) filtropochłaniacza z opcją neutralizacji tlenku węgla (dopisek na puszce "CO" lub "+CO"). Fltropochłaniacz systemu ABEK + CO daje Ci już w zasadzie pełną ochronę przed gazami emitowanymi przez pożar (czyli tlenek siarki, tlenek węgla, cyjanowodór) a filtr w nim wbudowany chroni cię przed drobinami dymu i sadzy.

Warto też kupić pełną maskę bo ona chroni oczy i wtedy lepiej jest się poruszać w zadymionym pomieszczeniu bo nie dochodzi do łzawienia. Ot choćby z tego pwodu warto jest mieć w domu maskę, tak jak i gaśnicę :D

Locke108

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • LocationStalowa Wola
Ja po maturze pewnie pójde do jakiejś wakacyjnej pracy i cześć zarobionej kasy wydam na jakąś poważną nową maskę. Moją obecną MC-1 czeka na dniach test z użyciem gazu pieprzowego bo tylko to mam pod ręką

AbraKadabra

Snajper

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1055 postów
  • Locationmałopolska
UWAGA: NIE PRÓBUJCIE TEGO W DOMU :!:
To ja dziś z ciekawości przetestowałem swoją na starych pochłaniaczach z lat '90 fabrycznie zapakowanych i powiem Wam że byłem mile zaskoczony :mrgreen: Potraktowałem je (siebie) najpierw gazem pieprzowym - i nic, potem siarkowodorem (spaliłem trochę CP na spodku tuż pod wlotem pochłaniacza) - i nic, następnie zapodałem na wlot pochłaniacza strumień propanu-butanu i też nic. Przy każdym teście wykonałem kilka naprawde głębokich wdechów ,po których gdyby pochłaniacz nie działał zatruł bym się dosyć poważnie :? Tymczasem w masce nie czułem nic (za to w mieszkaniu narobiłem smrodu aż miło :mrgreen: ) Ale nie ma się co zbytnio cieszyć bo ich czas pracy (aktywnej) nie wiadomo ile wynosi (może klika minut zaledwie) więc zamówiłem nowe :)

javelin

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 255 postów
Ano, tak jak mówiłem - lepsza maska z przeterminowanymi filtrami niż żadna. No i z tą datą ważności to trochę jak w przypadku jedzenia - "najlepiej spozyć przed...", nie oznacza, że jesli zjesz po tym terminie to umrzesz :)
Ale oczywiście jeśli ma się możliwość, to lepiej mieć nowy filterek.

Gadam

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • LocationPoznań
Nie polecam polskich masek do generacji mp-4. Działają tylko jeśli siedzisz w miejscu, przy jakimkolwiek wysiłku filtr nie wyrabia zbiera się CO2 i maska Cie udusi :/ . O mp-5 znajomy z wojska mówił, ze paruje "dopiero" po kilometrze biegu. Nie wiem tylko czy tez ma tendencje do duszenia.
Ps. Javelin, gdzie kupiles M40? Na alledrogo nie ma nic ciekawego, sprzedają to w jakichś sklepach?

javelin

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 255 postów
Wiesz że nawet nie pamiętam gdzie kupiłem? Albo na allegro, albo na którymś z for poświęconych rekonstrukcji amerykańskich wojsk. Za to w wyjątkowo smiesznej cenie- 90zł z przesyłką, gdzie standard to 150-200zł. Ale ogólnie trafiają się na alle. W sklepach w Polsce to nie da rady, za to dość łatwo kupić MCU-2P, która tez jest bardzo fajna i klimatyczna, tylko mi do rekonstrukcji nie pasuje :)

Co do MP-5 - ja biegłem w niej najwięcej tylko 300m, ale za to na zawodach OPChem, więc zapierdzielałem. Nie dusiła jakoś specjalnie (choć wiadomo że ciężko się oddychało. Jak szyba nie była brudna to też mi nigdy nie zaparowała. System nawiewu na szkła jest bardzo dobry. Tak samo w M40 - nigdy jeszcze pary w niej nie uświadczyłem, tylko na krawędziach szkieł, gdzie "nawiew" nie sięgał.

Gadam

Przewodnik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • LocationPoznań
Zapomniałem dodać, niestety jak to często w naszym kraju bywa maska dużo traci przez to, ze komuś nie chciało się pomyśleć. Chodzi o filtr, który przez umieszczenie z przodu przeszkadza w składaniu się do strzału, czołganiu i ma tendencje do zatykania się przy tym ostatnim. Ile my tracimy przez ignorancje kogoś na górze to szkoda gadać...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych